Dostawcy Internetu   ·   Reklama AdWords   ·   Lanpolis.pl - routery, sieci wifi, mobilny internet, dostawcy internetu, telekomunikacja

Lanpolis.pl

Internet, Operatorzy, Mobilny Internet, WiFi, VoIP

Lanpolis.pl » Artykuły » Neostrada » Livebox i serwer HTTP

Livebox i serwer HTTP

Router Livebox ma to do siebie, że bardzo łatwo można na nim przekierować porty. Przekierowanie portów jest przydatne do grania online i programów P2P. Tak się składa, że aby korzystać z klientów sieci Torrent, na przykład BitComet, w ogóle nie trzeba konfigurować Liveboxa!

Ale nie o tym miał być ten post…

Opis problemu

Chcemy wystawić serwer stron WWW (serwer HTTP, na przykład Apache) znajdujący się w sieci lokalnej, do globalnej sieci Internet, tak aby każdy na świecie mógł wejść na naszą lokalną stronę WWW.

Krok 1: DynDNS

Ponieważ w usłudze Neostrada, użytkownicy otrzymują adres IP w sposób dynamiczny, należy zadbać o to, aby nasz serwer miał zawsze taki sam adres. Z pomocą przychodzi tu darmowa usługa DynDNS. Po założeniu konta, należy utworzyć nowy dynamiczny host (New Dynamic DNS Host). Wybieramy sobie nazwę (ja wybrałem xradar.homeip.net) i klikamy Add Host.

Krok 2: DynDNS w Livebox

Po zalogowaniu do panelu Livebox, wchodzimy do Konfiguracja zaawansowana/Sieć/DynDNS. Wpisujemy parametry naszego konta na DynDNS:

Livebox i DynDNS

Od teraz Livebox będzie automatycznie aktualizował adres IP do naszego adresu DynDNS. Nasza sieć będzie zawsze dostępna pod tym samym adresem (np.: xradar.homeip.net).

Krok 3: Stałe IP w sieci lokalnej

Musimy zadbać o to, aby komputer w sieci lokalnej na której mamy zainstalowany serwer, posiadał stały adres IP. Myślę, że ta potrzeba jest oczywista i zrozumiała :) W przykładzie komputer (serwer) będzie miał adres 192.168.1.15. Dodatkowo zakładam, że serwer HTTP działa na porcie 8080.

Krok 4: NAT

W panelu Livebox wchodzimy do Konfiguracja zaawansowana/Zapora sieciowa/NAT. Wybieramy zakładkę NAT wg zasad po czym klikamy Dodaj. Zaznaczamy przekieruj port i wypełniamy ja na obrazku:

Livebox i NAT

Klikamy Zastosuj. Na liście pojawi się nowa akcja:

Livebox i NAT, 2

Zapamiętujemy Identyfikator akcji (na przykładzie: 1).

Krok 5: Zapora sieciowa

Wchodzimy do Konfiguracja zaawansowana/Zapora sieciowa/Zasady. Jako interfejs nadania i interfejs odbioru wybieramy ppp0, następnie klikamy Dodaj. Uzupełniamy pole Początek zakresu portów docelowych : 80 do 80. Podajemy protokół TCP, akcja Zezwól, Identyfikator akcji NAT wpisujemy ten z kroku 3. Klikamy Zastosuj.

Livebox Zapora sieciowa

Od teraz pod naszym adresem DynDNS (w przykładzie http://xradar.homeip.net/) będzie dostępny nasz serwer Apache :) Jedna ważna uwaga! Testując adres z sieci lokalnej będzie się nam włączać strona panelu Livebox. Jest to normalne. Aby sprawdzić nasz serwer Apache, albo testujemy go z poza sieci lokalnej, albo w sieci lokalnej przez lokalne IP.

Powyższy artykuł pochodzi z bloga Rabinek.pl

Przeczytaj więcej informacji na ten temat:

RSS Chcesz być informowany o kolejnych wpisach na ten temat?
Darmowa subskrypcja przez kanał RSS: kliknij tutaj.

60 komentarzy do wpisu “Livebox i serwer HTTP”

Możesz śledzić komentarze przez kanał RSS

comments its4you

Witam Zrobilem Wszystko wedle instrukcji i Wszystko Niby Pieknie Chodzi lecz nikt nie moze sie polaczyc z moja strona na serverze apache >?<

w DNS Updater jest status :Good Zielone tlo i co nic nie dziala ;/ Pomuzcie bo trace ostatnie nerwy i 2 tygodnie sie z tym mecze ;/

a na www DynDNS.com gdy wejde w swoja domene widze takie cos :
Wildcard Status:
Disabled [Want Wildcard support?]

Nie wiem ale wydawalo mi sie ze tu powinnem miec komunikat enebled ?

comments smolin

its4you: Wildcard to opcja płatna. Domyślnie DynDNS daje domeny bez opcji Wildcard. Chodzi o to, że bez tej opcji adres twojej strony wygląda tak: http://twojadomena.homeip.net a z opcją widcard: http://www.twojadomena.homeip.net

Przy wymyślaniu bezpiecznych haseł dla sieci WiFi z kluczem WEP, WPA i WPA przydatny będzie generator haseł WiFi

comments Alucard

Bardzo przydatny artykuł… Wielkie dzięki…

comments Andrzej

Mam podłączone 2 komputery przez Wi-fi do livebox’a, czy jeśli będę postępował jak Pan napisał, nie ograniczy to lub zablokuje jakiś funkcji dostępu do internetu na drugim komputerze? Nie chciałbym niczego popsuć ;)

[…] 5500 na swoim routerze. Dla routera LiveBox od TP operacja ta wygląda niemalże identycznie jak tutaj. Z kolei dla innych routerów zrzuty ekranów z przekierowywania portów możemy znaleźć […]

comments clavdius

w pomarańczowym menu LIVBOXa brak „Konfiguracja zaawansowana/Zapora sieciowa/NAT”. gdzie tego szukać

comments pawelgda

Witam,
Mam zrobione takie przekierowanie portow przy rejestratorze kamer. Wszystko mi dziala DynDNS tez ale mam pytanie chcial bym przekierowac i wyprowadzic na świat kolejny rejestrator calkiem w innym miejscu, tylko czy moge w livebox’ie skonfigurowac drugiego dynamicznego hosta o innej nazwie ? A moze powiniennem zrobic to w ten sposob ze nazwa hosta ta sama a tylko porty przekierowac odpowiednie do kazdego rejestratora i pozmieniac na rozne porty (nie 80 tylko np 90 i dla drugiego rejestratora 91)do kazdego interfejsu ilaczyc sie odpowiedznio:
do 1 rejestratora http://nazwahosta.dvrdns.org:90 i
do 2 rejestratora http://nazwahosta.dvrdns.org:91
Czy tak będzie dobrze ? Szczerze to bym wolał aby w livebox’e była możliwość dodania obydwu dynamicznych hostow. Ale szczerze to nie wiem jak tam dodać ten drugi host.
Aha jeszcze jedna sprawa pierwszy rejestrator pracuje w podsieci 192.168.1.1 a drugi w podsieci 192.168.2.1
Dzieki za jakąś pomoc w temacie.

comments Tuna

pisze:a moją drogą:) ja też jsteem na wakacjach i nie porzucam pisania i czytania:)rozumiem, że wakacje mogą być np w Himalajach, albo na rafie…

comments gridhxoqb

NRDb1O mmakdqzrzpka